» Windows 8 jsou v prodeji

Windows 8 a Windows 8.1

neoficiální blog o Windows 8 a Windows 8.1

Windows 8 a Windows 10

Novinky o operačním systému Windows 8 a 10, návody, recenze, zajímavosti a jiné články.

Revoluční operační systém Windows 8, kombinující tabletové rozhraní Metro a klasický desktop – Aero – určený pro dnes používané x86 aplikace, byl včera ve večerních hodinách oficiálně představen na konferenci v New Yorku. Spolu s ním bylo odhaleno také několik dotykových zařízeních nejrůznějších výrobců a značek, nechyběl ani vlastní microsoftí tablet Surface.

V tuto chvíli už je možné nový operační systém zakoupit napříč celým světem. K dispozici je také v českých eshopech (Alza, Czech Computer, apod.) a to v několika podobách. Jak jistě víte, Osmičky určené pro desktop se budou prodávat ve dvou edicích – základní Windows 8, zde můžeme vidět analogii s Windows 7 Home Premium, pro běžného uživatele naprosto dostačující a ničím nelimitující verze.

Nejvyšší maloobchodní edice Windows 8 Pro nabídne některé pokročilejší nástroje a  možnosti systému. Mezi ně patří např. BitLocker pro šifrování dat na pevném disku, možnost připojení se ke vzdálené ploše nebo podnikové doméně. To je z edicí všechno, jsou tedy pouze dvě pro větší přehlednost.

Operační systém Windows 8 je v této fázi možné zakoupit ve dvou podobách. Můžete si koupit krabicovou verzi upgradu na Windows 8 z předchozích Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 za 1590,-Kč (vč. daně). Na výběr je ještě OEM licence Windows 8 (za 2390,-Kč) a Windows 8 Pro (3490,-Kč).

OEM licence byla dříve definována těmito dvěma zásadními faktory – nebyla přenositelné mezi počítači (tzn. že je pevně a nerozdílně spjata se základní deskou daného PC) a musela být zakoupena společně s hardwarem, který bude posléze fungovat jako nový počítač. Nicméně podle komentáře pod jiným článkem zde na win8.cz CzechComputer prodává takovou licenci samostatně, tedy bez patřičného hardwaru, a to proto, že licenční podmínky se u Windows 8 změnily, a to tak, že je možné OEM licenci koupit samostatně bez komponent, které by dohromady dávaly PC sestavu. Nicméně to, že je spjata s jedním konkrétním počítačem stále trvá.

Poslední větu ve výše uvedeném odstavci měla změnit nová licence PUL – System Builder – která měla být určená technickým nadšencům, kteří často a rádi mění a upgradují své dosavadní PC a museli by tak při každé výměně větší části komponent počítače pořizovat novou licenci Windows 8. Licence System Builder se ale v českých obchodech zatím neobjevila. Jakmile zjistím více informací, určitě to doplním zde do článku. Pokud jste již dotaz položili a obdrželi relevantní odpověď, podělte se s ní prosím v diskuzi pod tímto článkem.

Doposud byla řeč o krabicových verzích, které obsahují instalační DVD-éčko. Ale je zde výrazně levnější cesta digitálního upgradu z předešlých verzí Windows za 29,99 eur (cca. 750,-Kč). Na stránkách windows.cz si stáhnete do češtiny plně lokalizovaného pomocníka při upgradu na Windows 8 a ten vás již po jednotlivých krocích povýšením systému provede. V případě, že jste počítač s Windows 7 koupili v době od 2. června můžete nyní přejít na Osmičky za necelých 15 eur.

Na závěr musím upozornit na nemilý fakt. Pokud se tedy rozhodnete pro upgrade z některé ze starší verze Windows, musíte ji mít na počítači právě nainstalovanou. Upgrade totiž probíhá přímo z prostředí Windows a na servery Microsoftu se odesílá aktuální licenční číslo ke kontrole pravosti.

 

 

2 komentáře “Windows 8 jsou v prodeji”

  1. […] týden v pátek došlo k uvolnění nové verze operačního systému Windows 8 na celosvětový trh. Microsoft má pochopitelně velký zájem dostat značku Windows do […]

    Microsoft oficiálně představil Windows Phone 8 | SUPRklikacky.cz

  2. Mám dotaz kolik to stojí to stažení?A kdy to budu platit?Potřebuji rychlejší.?Mám windows 7.Skoro mě to nejede.Cena….windows 8.

    Jurčíková Irena

Napsat komentář