» Windows 9 zadarmo? A co budou lidi z Microsoftu žrát?

Windows 8 a Windows 8.1

neoficiální blog o Windows 8 a Windows 8.1

Windows 8 a Windows 10

Novinky o operačním systému Windows 8 a 10, návody, recenze, zajímavosti a jiné články.

Podle některých (opět) zasvěcených zdrojů z blízkosti Microsoftu, tentokrát přímo jmenovaných, jde o ředitele indonéského Microsoftu, který řekl, že upgrade na Windows 9 z Windows 8/Windows 8.1 bude zdarma. I když jmenovaný zdroj se může jevit důvěryhodně, zní velmi zvláštně, proč by firma novou verzi systému dávala někomu zcela zadarmo, když příjmy z prodeje licencí Windows ji z (velké) části živí.

Vzpomeňme na 26. října 2012, na příchod Windows 8. Osmičky tenkrát přišly téměř přesně po třech letech od uvolnění Windows 7 na trh. A ani tenkrát Microsoft neumožnil bezplatný přechod na novější Windows 8 ze starších Sedmiček. Stálo to nějakých 30 EUR (cca. 800,-Kč). Stejná situace se opakuje i nyní. Finální Windows 9 vyjdou na jaře 2015, což je zhruba dva a půl rok po vydání Windows 8.

Proč by tedy Microsoft desktopovým uživatelům dával svoji novou verzi systému úplně zdarma? Logický je zvýhodněný upgrade za 20 EUR (cca. 500,-Kč). Co by v Microsoftu žrali, kdyby všem na potkání rozdávali svoje nákladné produkty? Myslím, že pětistovka za novou verzi systému nikoho nezabije a oceníte tak Microsoft za odvedenou práci (Devítky vypadá velmi slibně). Výhodné pro obě strany.

Představa, že by Microsoft rozdal všem nynějším Osmičkářům (počítače s nainstalovanými Windows 8/8.1 globálně zabírají asi 13,5% trhu) Devítky a připravil by se tak dobrovolně o pořádnou porci zisku, je dle mého názoru naprosto nepochopitelná a lichá. V případě třeba tabletů by to mohly pokrýt provize z prodaných aplikací prostřednictvím Microsoft Storu, u desktopů, kde Windowsy výrazně převažují, je tato úvaha mimo.

Další věcí, proč Devítky dávat zdarma, je rychlé rozšíření nové verze Windows z různých důvodu, ale pokud by toto byl cíl Microsoftu, mohl by to zkrátka a jednoduše zabalit. Microsoftu vadí čtvrtinové zastoupení Windows XP na celosvětovém trhu, ale taky se neuchýlil k tomu, že by novější verzi systému rozdával zdarma. Jinou věcí je, že mnohé stroje by ani aktuální verzi systému z hardwarového hlediska neutáhly.

Co si o tom myslíte vy? Je možné se mnou nesouhlasit? 

 

Napsat komentář